Küçük detaylar

Dün izlediğim bir filmde zengin ama mutsuz kadınlardan bahsediliyordu. Bir kadın mutsuz hayatını ve onu mutlu edemeyen eşini düşünerek bir cümle söyledi. Enteresandı:

‘…artık saçlarını yıkamayı sevmiyordu ve şöyle dedi söyleyebildiğim kadarıyla:

…önceleri saçım için bir sürü şampuan alırdım. Her birinde bambaşka olacağımı hissederdim. Sanki tüm o şampuanların içinde sihirli bir şeyler vardı ve ben onları kullandıkça olduğumdan daha güzel olacaktım. Hevesle onları saçıma sürer ve mucizeyi beklerdim. Bu benim mutlu ederdi. Ama artık biliyorum ki tüm şampuanların içinde aynı şey var!…

..kocasıyla olmadan evvelki hayal dünyası ve beklentileri ne kadar da başkaymış meğer ama evliliğinden sonra acı gerçekler hayatına tüm gücüyle işlemiş. Şimdi ne umudu ne de hayalleri kalmış. Herşey son derece tatsız, üzücü ve rutin. Kadın için gerçekten üzüldüm. Böyle ne kadar çok evlilik var yaşamın içinde. Çok çaba sarfetmeli insanlar yitirmemek adına hayatlarındaki güzellikleri.

Diğer mutsuz evliliği olan arkadaşı ise kocasının sorumsuzluğundan ve vurdumduymazlığından şikayetçi. Tencerede elini yaktığında iyimisin diye sormasını istiyor hepsi bu. Bu söz onun için çok şey ifade ediyor. Oysa adam zaten iyi olduğunu görüyorum sormama ne lüzum var hem sen bana ben sormadan da iyiyim diyebilirsin diyor. Sonra kadın kocasını terkediyor ve bir gün yeni hayatında yaşamaya devam ederken yerdeki bir şeye ayağı takılıyor ve can havliyle bağırıyor. O sırada evde temizlik yapan kadın iyimisiniz bayan… diye soruyor. Kadının yüzündeki gülümsemeyi görmeliydiniz!!! Mutluluk gerçekten küçük şeylerde gizli…

About tugbatekeli

Ben bir Sosyal Antropoloğum. Kocaeli de doğdum. Şimdi doğduğum şehre çok uzağım. Eşimle Cezayir de yaşıyorum. Ama gerçekte bir o kadar da yakınım memleketime. Tüm ailemi, şehrimi, bana ait olan şeyleri yanımda taşıyorum daima. Böylece varlığımı hissedebiliyorum. Yaşamın varamadığım noktalarına kelimelerimle köprüler kurmaya çalışıyorum. Yaşamayı ve onun getirdiklerini seviyorum. Sevdiklerimle aynı gökyüzünü paylaşmayı seviyorum. Her güne sevdiğim adamla uyanmaya bayılıyorum. Ve sonra her sabah yeniden yeniden yeniden keşfediyorum tüm güzelliklerini dünyamın.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s